Sabiha Gökçen Havalimanı

Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı (IATA: SAW,ICAO:LTFJ) Pendik ilçesi sınırları içerisindeki Kurtköy mevkiinde inşa edilen İstanbul'un 2. havaalanıdır. Havaalanı ismini dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den almıştır. Havaalanının temeli Şubat 1998 tarihinde atılmış, Ocak 2001 tarihinde bitirilen havaalanı toplam 550 milyon USD ye mal olmuştur.

655 hektarlık açık alan üzerine kurulu havaalanı Ulaştırma Bakanlığı veya kısa adı DHMİ olan (Devlet Hava Meydanları İşletmesi)ne bağlı değildir. Yer hizmetleri, hava trafik, operasyon, kargo, itfaiye, sağlık ve güvenlik işlemleri kısa adı HEAŞ olan Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Anonim Şirketi tarafından yürütülmektedir.

Uluslararası Terminal

Uluslararası terminal kısmı 16,000 m² si zemin ve 4.000 m² si asma kat olmak üzere toplamda 20,000 m² üzerine kurulmuştur.A ve B olmak üzere iki gidiş ve bir adette geliş teminali bulunmaktadır. Zeminde ve dış yüzeylerde granit,dekorativ aliminyum malzeme kullanılmıştır.

* 3.000.000 yolcu/yıl
* CIP ve VIP salonları
* Duty-free alışveriş merkezleri, restaurant,bar ve kafeler
* Posta Ofisi, Banka Şubeleri, Araç Kiralama Ofisleri ni barındırmaktadır.
* 52 adet ofis

İç Hatlar Terminali

* 2.000 m² kapalı alan
* 500.000 yolcu/yıl
* Kafeterya
* Ofis ve Bürolar

Kargo Terminali

* 90.000 ton/yıl
* 7.000 m² kapalı alan
* 18 adet 20 m²şer soğuk hava deposu

Uçuş pisti ve Park Alanları

Üçbin metre uzunluğunda iki piste sahip bulunan havaalanının 55 uçak kapasiteli park alanında aynı anda 22 uçağa beş bin metreküplük akaryakıt deposundan borular yardımıyla yakıt verilebilmektedir.

Güvenlik ve İtfaiye

Tüm birimleri olağanüstü durumlar için erken uyarı sistemleri ile donatılmıştır.Güvenlik için 42 adet nöbetçi kulübesiyle çevrelenmiş terminal binalarındaki bütün girişler akıllı kart sistemiyle denetlenmektedir. Havaalanının iç ve dış mekanlarını sürekli gözetim altında tutan 137 hareketli kameranın çektiği görüntüler ise 60 monitör tarafından izlenmektedir.

Yangın, yetkisiz kart kullanımı gibi olağandışı durumlarda sözkonusu noktaya yönelen kameralar görüntüyü aynı anda dijital ortamda kaydetmektedir. Havaalanı güvenlik sistemi içinde ayrıca fiziki temasa ve harekete karşı duyarlı çift sarılımlı çit sistemi ve yeni nesil x-ray cihazları da mevcuttur. Uyuşturucudan plastik patlayıcıya, konvansiyonel silahlardan tarihi eserlere birçok maddeyi ayırmaya yetenekli bu cihazlar, yolcunun bagajını check-in bankosuna tesliminden sonra devreye girer ve sakıncalı cismin tespitinde operatörü doğrudan uyarır.

Havayolları ve uçtuğu noktalar

* Aerotur Airlines (Aktau, Taraz)
* AMC Airlines (Cairo)
* Air Arabia (Sharjah)
* Belle Air (Tirana)
* Condor Airlines (Munich)
* Corendon Airlines (Amsterdam, Brussels-National, Düsseldorf, Eindhoven)
* easyJet (Basel, London-Luton)
* FlyMe (Gothenburg-Landvetter Airport)
* Germanwings (Berlin-Schönefeld, Cologne/Bonn, Hamburg, Stuttgart)
* Izair (İzmir)
* MyAir (Milan-Bergamo)
* Pegasus Airlines (Adana, Ankara, Antalya, Berlin-Schönefeld, Bodrum, Diyarbakır, Dusseldorf, Ercan, Erzurum, Frankfurt, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Samsun, Stuttgart, Trabzon, Van)
* Turan Airlines (Ganja)
* THY (Adana, Amsterdam, Ankara, Antalya, Berlin-Schönefeld, Bodrum, Cologne/Bonn, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hanover, İzmir, Kars, Trabzon, Van)
* Tuifly (Frankfurt, Düsseldorf, Hannover)

Istatistikler

Sabiha Gökçen Havalimanından; 2004 yılında iç hat 10 bin 323 ve dış hatlar da 235 bin 278 olmak üzere toplam 245 bin 601 kişi, 2005 yılında iç hatlar da 559 bin 824 dış hatlarda da 459 bin 922 olmak üzere toplam bir milyon 19 bin 746, 2006 yılında iç hatlarda 2 milyon 1 bin 561 dış hatlarda 762 bin 193 olmak üzere toplam 2 milyon 916 bin 454, 2007 yılında Aralık ayı hariç iç hatlarda 2 milyon 371 bin 987 dış hatlarda 1 milyon 118 bin 394 olmak üzere toplam 3 milyon 490 bin 381 yolcu geçiş yaptı. Aralık ayında da beş yüz bin yolcunun havalimanını kullandığının tahmin edilmesiyle 2007 yılında toplamda 4 milyon yolcu Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan geçiş yaptı.

Kaynak: wikipedia

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.