İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası, (kısaca İTO) İstanbul'da faaliyette bulunan ticari kurum ve kişilerin ticari işlemlerini düzenlemek, kayıt altında tutmak ve bu işletmelere ait sicillerin tutulduğu kurumdur. Oda faaliyetlerini genel olarak Eminönü'de bulunan merkez binasında gerçekleştirmektedir.

2005 yılı Mart ayında yapılan seçimle 10 yıl boyunca başkanlık yapan Mehmet Yıldırım yerine Oda başkanlığına Murat Yalçıntaş seçildi.[1]

Tarihi

İstanbul Ticaret Odası'nın tarihi ilk olarak 25 Haziran 1876'da Meclis-i Ticaret ve Ziraat kurulması ile kabul edilir. Zamanla Büyük Meclis-i Ticaret ve Ziraat ve Meclis-i Ticaret olarak faaliyetlerini sürdürdü. Meclis-i Ticaret, 19 Ocak 1880'de kurulan Dersaadet Ticaret Odası kurulmadan faaliyetlerini sürdürdü. Oda, ilk toplantısını 14 Ocak 1882 tarihinde yaptı ve o tarihte "Dersaadet Ticaret Odası" adıyla kuruldu. 1910 yılında ise İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası adını aldı.

2001 yılında İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi eğitime başladı.

Şehirdeki sanat yaşamı ve spora destek olan Ticaret Odası 2004 yılında Eminönü Meydanı’nda Açıkhava Sanat Merkezi’ni açmıştır. Ayrıca Formula 1 yarışlarının İstanbul'da düzenlenmesi için ana sponsorlardan biri olmuştur.

Kaynak: wikipedia

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.