Dormen Tiyatrosu

Dormen Tiyatrosu Özel Tiyatro.

1957'de Haldun Dormen tarafından kurulan Dormen Tiyatrosu'nun ilk yeri Feriköy'deydi. İlk kadrosunda Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimler yer almıştı. 1972'ye kadar çok başarılı bir çizgi izleyen topluluk, Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen Sokak Kızı İrma’yı gösterime sundu. 50 yıllık geçmişinde 120'den fazla oyun sergiledi.

Televizyonun yaygınlaşmasıyla başlayan zorlu ekonomik koşullar nedeniyle kapanan tiyatro 1984'te perdelerini yine açtı. Uzun süre çalışmalarını sürdüren Dormen Tiyatrosu 2001 yılına gelindiğinde ekonomik krizin kendini iyice hissettirmeye başlamasıyla sonun başlangıcına girdi. Önce 17 Ağustos depremi etkiledi tiyatroyu. Feriköy'de, tiyatro binası olarak kullanılmaya pek elverişli olmayan bir yerde olan salon hasar görmüştü. Daha sonra oyuncu sayısının giderek düşmesiyle tekrar kapandı. Dormen Tiyatrosu, 13 Mart 2006 Pazartesi günü görkemli bir gece ile 50. sanat yılını kutlamıştı.

Bazı oyuncuları

Erol Günaydın, Nevra Serezli, Altan Erbulak, Metin Serezli, İzzet Günay, Nisa Serezli, Erol Keskin, Fikret Hakan, Asaf Çiğiltepe, Başar Sabuncu, Tülin Oral, Ayfer Feray, Füsun Erbulak, Göksel Kortay, Halit Kıvanç, Füsun Önal, Halit Ergenç, Emre Altuğ, Gürkan Uygun, Şebnem Sönmez, Şebnem Özinal, Ali Altuğ.

Sergiledikleri bazı oyunlar

* Kara Ağaçlar Altında
* Teyzesi
* Kamp 17
* Aşk Otu*
* Nina
* Fare Kapanı
* Samanyolu
* Sokak Kızı İrma
* Cinayetin Sesi
* Ayı Masalı
* Altın Yumruk
* Sözde Melekler
* Beş Parmak
* Küçük Kulübe
* Oyuncakçı Dükkanı
* Zafer Madalyası

Kaynak: wikipedia

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.