Üsküdar Belediyesince düzenlenen 4. sinema günleri başladı

Üsküdar Belediyesi'nin, kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği Üsküdar Sinema Günleri'nin 4.sü 5 Temmuz Cumartesi günü başladı. Üsküdarlıların yaz akşamlarını renklendirecek olan açık hava sinema günlerinde bu yıl 120 ve Beyaz Melek filmleri gösterilecek.

Bu yılın ilk sinema gösterimi 5 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21:00'de Yavuztürk Mahallesi Yavuztürk İlköğretim Okulu'nun bahçesinde yapıldı. Sinema Günleri'nin açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Yardımcısı Hilmi Türkmen: "Bu yıl 4. kez düzenlediğimiz sinema günleriyle; eski ve güzel bir geleneği Üsküdar'da devam ettirmekten mutluluk duyuyoruz" dedi ve herkese iyi seyirler diledi.

Yavuztürk Mahallesi sakinleri iki akşam boyunca, Üsküdar Belediyesi'nin ikram ettiği çekirdekleri yiyerek, açık havada film izlemenin keyfini yaşadılar. 4. Üsküdar Sinema Günleri, 1 ay boyunca Üsküdar'ın Yavuztürk, Bahçelievler, Havuzbaşı, Küplüce, Kirazlıtepe, Mehmet Akif Ersoy, İcadiye, Toygar Hamza, Emniyet, İhsaniye, Bulgurlu, Ünalan, Esatpaşa ve Örnek mahallesinde gerçekleşecek. 2 Ağustos Cumartesi akşamına kadar devam edecek olan IV. Sinema Günleri'nde Üsküdarlılar, her akşam 21:00'de başlayacak olan filmleri, belediyenin ikram ettiği çekirdekleri yerken ücretsiz olarak izleyebilecekler.

IV. Sinema Günleri'nde bu yıl, yönetmenliğini Murat Saraçoğlu ile Özhan Eren'in yaptığı 1. Dünya Savaşı yıllarının anlatıldığı "120" filmi ile Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği ve 41. Houston Film Festivali'nde En İyi Yabancı Film ve En İyi Yönetmen ödülünü alan "Beyaz Melek" gösteriliyor.

Üsküdar Belediyesi film gösterimleri öncesinde ayrıca, halkı deprem konusunda bilinçlendirmek amacıyla Deprem Simülasyon Aracı'yla kısa bir eğitim programı da veriyor. Ev şeklinde düzenlenen araç sayesinde sanal deprem oluşturuluyor ve yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatılıyor. Deprem Simülasyon Aracı 6 Temmuz akşamı 120 filminin gösteriminden önce Yavuztürk Mahallesi'ndeydi.

Beyaz Melek; Diyarbakırlı Ahmet'in yolu tesadüfen bir huzurevinin kapısına düşmüştür. Huzurevi sakinleri bu yaşlı insanı terk edilmiş sanarak içeri alırlar. Ahmet yepyeni bir dünya ve o dünyanın kahramanlarıyla tanışır. Ahmet'in peşinde olan Ali ve Reşat huzurevinin ne olduğunu ilk orada öğrenip bu trajedi karşısında hayrete düşerler. Nebahat ve Yaşar Hoca'nın düğününden sonra bu insanları seven Ahmet, balayına gidemeyen çifti ve diğer huzurevi sakinlerini Diyarbakır'a kendi köyüne davet eder. Bu davete çok sevinen sakinler ilginç, trajik ve bir o kadar da komik bir serüvene doğru yola çıkarlar.

120; Van... 1914 Haziran... O günler, ülkemizin büyük toprak kayıpları ve milyonlarca insanımızın da büyük perişanlıklar yaşamanınsa neden olan Balkan Harbi'nden henüz kurtulduğumuz günlerdir. Ancak o günler de çok sürmez, Avrupa'da başlayan 1. Dünya Harbi ülkemize de sıçrar. Ruslar Doğu Anadolu'da Erzurum istikametinde taarruza geçerler. Aralık 1914'te Sarıkamış Harbi'nin başlamasıyla birlikte çatışmalar yoğunlaşır ve bir gün jandarma tümeninin cephanesi tükenir. Van'da yaşları 12 ile 17 arasında değişen 120 çocuk cephaneyi götürmek için gönüllü olur. Ancak bu yolculuk hiç de kolay olmayacak, tam bir ölüm kalım savaşına dönüşecektir.

Gösterim Programı İçin Tıklayınız...

Alıntıdır

Kaynak: uskudar-bld.gov.tr

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.