Metrobüs ile Avcılar-Kozyatağı arası 1 saate inecek

Avcılar-Topkapı arasındaki çok büyük yolcu yükünü hızlı ve konforlu bir şekilde taşıyan metrobüs hattı, önce Zincirlikuyu’ya, ardından da Kozyatağı’na kadar uzanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüsü Boğaziçi Köprüsü’nden geçirerek Anadolu Yakası’na Kozyatağı ve Söğütlüçeşme’ye ulaştıracak proje için ihaleye çıktı. 17 şirketin teklif verdiği ihale, İhale Komisyonu tarafından bir ay içinde sonuçlandırılacak. Avcılar-Kozyatağı arasını bir saate indirecek hatta, günde 1 milyon yolcu taşınacak. Metrobüsün Kozyatağı etabının 200 günde tamamlanması hedefleniyor. İhale süreciyle birlikte 250 gün sonra metrobüsün Kozyatağı’na ulaşması hedefleniyor.

Bu arada metrobüsün, çalışmaları hızla devam eden Topkapı-Zincirlikuyu etabının okulların açılacağı eylül ayı başına kadar tamamlanması hedefleniyor. İETT’nin 17 Eylül 2007'’e hizmet vermeye başladığı 18,3 kilometrelik Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüs sistemiyle, daha önce 67 dakikada kat edilen mesafe, 22 dakikada kat edilmeye başlandı. Kozyatağı etabının tamamlanmasının ardından metrobüs hattı, Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ne kadar uzatılacak. Beylikdüzü etabıyla 54 kilometreye çıkacak olan hatta günde 1 milyon 170 bin yolcu taşınacak. 32 saniyede bir yapılacak seferlere Beylikdüzü-Kozyatağı arası 80 dakikada kat edilecek.

Metrobüs sistemini önce Mecidiyeköy’e, ardından da Kozyatağı’na kadar uzatmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi, projelerin köprü geçişleri ile ilgili sorunu da çözdü. Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlayan inceleme sonucunda, Haliç Köprüsü’ne metrobüs hattı döşenecek. Kozyatağı’na kadar uzayacak metrobüs hattı, Boğaziçi Köprüsü’nü özel yapılacak güzergahla değil, köprü üzerindeki trafiğe karışarak aşacak. 1.5 kilometrelik köprü geçişini 4 veya 5 dakikada tamamlaması planlanan metrobüslerin, köprü çıkışında tekrar kendi özel güzergahına girmesi planlanıyor.

Hat uzunluğu 50 kilometreye ulaşacak

Topkapı-Avcılar arasındaki 20 kilometrelik mesafede hizmet veren metrobüs hattında, 50 körüklü otobüs hizmet veriyor. Metrobüsün toplam hat uzunluğu köprü geçişinin tamamlanması ile birlikte 50 kilometreyi bulacak ve güzergah üzerinde çalışacak metrobüs sayısı 100’e ulaşacak. Metrobüs üst geçitlerinin yenilenerek yürüyen merdivenli hale getirilmesi planlanıyor. Mevcut üst geçitlerin ise köylere ve İstanbul’da ihtiyaç duyulan Kemerburgaz, Celaliye gibi beldelerde kullanılacak. Büyükşehir Belediyesi, metrobüs hattını Beşiktaş ve Harem başta olmak üzere şehrin çeşitli noktalarına uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Alıntıdır

Kaynak: ibb.gov.tr

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.