istanbul'da Deniz Taksi faaliyete başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla İDO A.Ş. tarafından projelendirilen Deniz Taksiler, söz verilen zamandan önce İstanbullulara hizmet vermeye başladı. Eylül ayında hizmete alınması planlanan ancak yapımı erken tamamlanan 4 deniz taksinin hizmete alınma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Kabataş İDO İskelesi’nde gerçekleşti. Törende AK Parti Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, Beyoğlu, Kağıthane, Üsküdar Belediye Başkanları, Başkan Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımusafaoğlu, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, Teknomar Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas ve vatandaşlar da yer aldı.

Ağustos ayının sonunda da 2 adedi daha sefere başlayacak olan deniz taksiler 10,86 metre uzunluğunda, 4,28 metre genişliğinde, fiber gövdeli ve kapalı yolcu kabinine sahip. Deniz Taksi’nin yolcu kapasitesi, taksi ruhuna uygun olarak 10 yolcu ile sınırlandırıldı. Telefon ve SMS ile çağrılabilen bu vasıtalar, ilk etapta 27 iskelede hizmet verecek. Zamanla 82 iskeleye yayılacak. İstanbullular, 444 4 436 İDO Çağrı Merkezi kanalı ile bu hizmeti alabilecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacığında tercih edilen Katamaran gövde yapısında üretilen ve manevra kabiliyeti yüksek bu araçlar, konforlu ve hızlı olduğu için Boğaz’ın iki yakası arasında otomobille seyahate alternatif olacak, iki nokta arasındaki erişim artık daha da kolaylaşacak. Deniz taksiyi kullanan vatandaşlar, taksinin kendisini kaç dakika sonra alacağı ve gideceği yere kaç dakikada ulaşacağı bilgisine de sahip olacak.

Deniz Taksilerde ücretlendirme kara taksilerinde olduğu gibi taksimetre ile yapılacak. Gündüz taksimetre açılışı 15 YTL olacak araçlarda, her deniz mili başına 10 YTL ödenecek. Gece 24.00 – 06.00 saatleri arasında ise taksimetre açılışı 20 YTL, kat edilen her deniz mili başına fiyat ise 15 YTL olacak. Taksilerde nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilecek.

Başkan Topbaş; “Ulaşıma 4.5 yılda 11.4 milyar YTL yatırım yaptık”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, denize yaptıkları yatırımlar sayesinde günde 410 bin yolcu ve 25 bin aracın deniz yoluyla taşındığını belirterek, tüm ulaşım alanlarında hızlı, konforlu, kaliteli ve güvenli ulaşım hizmeti verdiklerini söyledi. 60 kilometrelik raylı sistem inşaatının devam ettiğini ve İstanbul ulaşımda ana omurgayı metronun oluşturduğunu anlatan Başkan Kadir Topbaş, metro trenleri ile birçok otobüsün klimalı olduğuna ve bütün toplu taşıma araçlarını her akşam dezenfekte edilerek hijyenik hale getirdiklerine dikkat çekti. 26 Temmuz Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Küçükçekmece’ye yaptıkları 770 milyon YTL’lik yatımlar zincirinin açılışını yapacaklarını ifade eden Kadir Topbaş, bu yıl sonuna kadar ulaşıma 11.4 milyar YTL, toplam olarak da 22 milyar YTL yatırım yapmış olacaklarını kaydetti.

Denizdeki ulaşım payını yüzde 10’lara çıkarmayı hedeflediklerini ve bu nedenle birçok yeni deniz otobüsü, şehir hatları vapuru ile feribotu hizmete aldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, İDO’yu dünyanın en çok yolcu taşıyan firması haline getirdiklerine dikkat çekti. ‘Doğal Asfalt’ olarak nitelendirdiği denizi en iyi şekilde kullanmak için yatırımların hız kesmeden devam edeceğini dile getiren Topbaş, şunları kaydetti;

“Türkiye’de bir ilk olan ‘Deniz Taksiler’, şartlı erişim noktaları dışında kişilerin kendi istedikleri yere gidebilmelerini ve böylece araçlarını trafiğe çıkarmamalarını sağlayacak çok önemli bir hizmet. İlerde siteme kara taksilerini de dahil ederek, iskelede ‘Deniz Taksi’den inen vatandaşların taksiye binerek istediği yere gitmesini amaçlıyoruz. Böylece denizi ulaşımda çok daha etkili ve doğru kullanmış olacağız. Kara taksi esnafına da eğitim veriyoruz. İstanbullulardan bireysel araçları yerine bu taksileri kullanmalarını özellikle istiyorum. Deniz Taksi, ücret 10 kişiye bölündüğünde çok uygun bir fiyata geliyor. Fiyatları da belediyemizin birimi olan UKOME belirliyor.”

“Deniz Taksiler derelerde bile hizmet verecek…”

‘Deniz Taksi’nin İstanbul’un denizleri dışında Kurbağlıdere, Kağıthane ve Ayamama Deresi’nde de çalıştırılması üzerinde durduklarını, böylece Santralistanbul ve Dünya Ticaret Merkezi ve Fenerbahçe Stadı gibi birçok noktaya deniz taksi seferi yapılabileceğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbullular ‘Deniz Taksi’ye ne kadar çok rağbet ederse, sayıları ve yanaşacakları iskele sayısı da o nispette arttırılacak. Böylece şehrimizde büyük bir medeniyeti birlikte yaşayacağız. Benim delikanlılar, Fenerbahçe Stadı’na maça giderken bizim için Bakırköy’den ‘Deniz Taksi’ye binerek gitmenin çok daha hızlı ve hesaplı olduğunu söyledi. ‘Deniz Taksi’nin ilk müşterilerinden birinin bizim çocuklar olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından 444 4 436 numaralı Çağrı Merkezi'ni arayarak ‘Deniz Taksiler’i Kabataş İskelesi’ne çağırdı. Kız Kulesi’ne gitmek istediğini belirten Kadir Topbaş, ‘Deniz Taksi’nin içinde yolculuk ücreti olan 25 YTL’yi ödedi. ‘Deniz Taksi’nin ilk yolcusu Kadir Topbaş’a Teknomar Yöneticisi Gürkan Canga tarafından fişi plaket içinde takdim edildi. Birkaç dakika gibi çok kısa bir zamanda Kız Kulesi’ne ulaşan Başkan Topbaş, sonra gazeteciler ve diğer konuklarla birlikte burada çay içti.

“Deniz Taksi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 13 Eylül 2007 tarihli kararı ile (UKOME) “Deniz Kara Entegrasyonu ve Deniz Payının Arttırılması Projesi” gerçekleştirildi. İDO deniz taksi işletmeciliğini ilk etapta 27 durakta 4, Ağustos ayından itibaren ise 6 taksi ile uygulayacak. İDO deniz taksi uygulaması için 12 Şubat’ta çıktığı ihaleyi Teknomar Denizcilik AŞ almıştı. İhaleyi kazanan firma İDO denetiminde 10–11 yolcu kapasiteli 6 deniz aracı ile İstanbul Boğazı’nda, kent içindeki kıyılarda belirlenen noktalarda ve Adalar arasında 8 yıl boyunca hizmet verecek.

Deniz taksiyi hizmetini verecek araçların her birinin maliyeti 250 bin dolar. İlk etapta altı adet üretilecek taksiler 10–12 metre uzunluğunda, 4–5 metre genişliğinde, 10 yolcu kapasiteli ve saatte 18 mil hız yapabiliyor. İstanbul genelinde hizmet verecek deniz taksilerde, deniz otobüslerindeki güvenlik donanımı bulunacak. Taksiler vatandaşlar tarafından telefonla ya da SMS (Cep telefonundan kısa mesaj) ile çağrılabilecek.

Bazı güzergahlarda fiyat ve zaman şöyle;
Güzergâh Mesafe Fiyat Süre
Beylerbeyi-Ortaköy 1.7 mil 32 YTL 6 dakika
Kalamış-Bebek 1.7 mil 86 YTL 23 dakika
Çengelköy-Beşiktaş 2.3 mil 37 YTL 7 Dakika

Alıntıdır

Kaynak: ibb.gov.tr

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.