İstanbulAdını verdiği İstanbul Boğazı'nın iki yakasına kurulmuştur. Artık il sınırları ile şehir sınırlarının karıştığı bölgede, Dünya tarihi boyunca dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul yer alır. İstanbul Osmanlı'nın başkentiydi .

İstanbul 'da bulunan, Avrupa ve Asya kıtalarının sınırını belirleyen Boğaziçi, Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasındaki sınırı da belirler. Bunun yanı sıra Boğaziçi çevresi yanı sıra yedi tepenin etrafındaki alanı simgeler. Avrupa yakasında Taksim, Eyüp, Sarıyer, Emirgan, Eminönü, Karaköy, Bebek, Kabataş, Beşiktaş, Asya kıtasında Beykoz, Üsküdar, Kadıköy, Moda, Bostancı, Pendik ve Adalar gibi ünlü turistik yerleri içinde bulundurur.

İstanbul , bir başkent olmasa da Türkiye'de hemen hemen tüm endüstrilerin, ticaretin, kültürün, ithalat ve ihracatın merkezidir.

İstanbul'un ismi: Bizanslılardan kalma metinlerde de görüldüğü gibi şehre Yunanca her zaman "Konstantinopolis" ya da "Yeni Roma" (Nova Roma/Νέα Ρώμη) değil "Βασιλεύουσα Πόλις" (hükmeden/kraliyetini sürdüren şehir) ya da yalnızca "Πόλις/Polis" denmiştir. "İstanbul" adı gene Yunancadaki "εις τήν Πόλι(ν)" (/is tin boli/) yani "Şehir'e ve Şehir'de" kullanımının Türkçeleştirilmesiyle oluşmuştur. Aynı şekilde başka örneklerden İzmit (ya da Osmanlı kaynaklarındaki haliyle "İznikmit") Nicomedia'dan, İznik de Nicaea'dan evrilmiştir.

Atatürk Uluslararası Havaalanı(Yeşilköy) ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı(Pendik), İstanbul'daki iki uluslararası havaalanıdır.

Yapı

İstanbul, Türkiye'nin en büyük kentidir. Bir tatil kenti sayılır.Baraj bakımından Konya'dan sonra en zengin ildir. İstanbul Boğazı çok dar olduğu için İstanbul daha uzaktan bakıldığında tam olarak görünür. Çanakkale Boğazı da çok geniş olduğundan Çanakkale hiç tam görünemez.

Coğrafi Bölge: Marmara Bölgesi
Yüzölçümü: 5.313 (km²)
Nüfus (2007) 12.573.836 (TÜİK)
Plaka kodu: 34

Alıntıdır
Kaynak: wikipedia

Labels:Leave A Comment:

Copyright © B Tube Video Template.
Powered by Blogger.